1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Teknoloji
  3. Moore Kanunu’nda Sona mı Gelindi? Akıllı Telefon İşlemcileri Sınırları Zorluyor!

Moore Kanunu’nda Sona mı Gelindi? Akıllı Telefon İşlemcileri Sınırları Zorluyor!

Akıllı telefonlarda yaşanan gelişmelerle birlikte, Moore Yasası geçerliliğini yitirebilir. Zira üretim sürecinde fizik kurallarının sınırları zorlanıyor.

Akıllı telefon işlemcilerinde Moore Kanunu'nun sınırları zorlanıyor
4

Akıllı telefonlardaki ARM tabanlı yonga setlerinin üretim geometrisi açısından yarı iletken sektörüne öncülük ettiği yadsınamaz bir gerçek. Öyle ki gitgide gelişen üretim teknikleriyle birlikte, transistörler arası mesafe 7nm’ye kadar geriledi. Hatta bu yıl içerinde 5nm bantlarından çıkan yonga setlerinin amiral gemisi akıllı telefonlara güç vereceği konuşuluyor

Üretim sürecinde yaşanan gelişmelere paralel olarak, paketlemeye dahil edilen transistör sayılarında da kayda değer artış sağlandı. Baş döndürücü bir hızla yaşanan bu gelişmeler de Moore Kanunu’nun geçerliliğini yitireceğiyle ilgili iddiaları tekrardan gündeme getirdi.

blank
Önerilen Yazı
2020’nin En İyi Telefonlarına Güç Verecek Snapdragon 865 İşlemcisi Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Moore Yasası Ne Diyor?

1965 yılında işlemci devi Intel’in kurucularından olan Gordon Moore, Electronics Magazine Dergisi’nde entegre devrelere paketlenmiş transistör sayısının her 18 ayda bir iki katına çıkacağını öngören bir makale yayınladı.

Bu ifadeler teknoloji tarihine Moore Yasası olarak geçerken, Gorden Moore 1975 yılında öne sürdüğü teorisini revize ederek, transistör sayısı her 2 yılda bir iki katına çıkacak şekilde güncelledi. Peki geçmişten günümüze kadar çeşitli tartışmalara konu olan Moore Kanunu’nun geçerliliği tehlikede mi?

Özellikle akıllı telefon endüstrisinde yaşanan gelişmeler ile birlikte Moore Kanunu için tehlike çanları çalmaya başladı. Zira üretim sürecinde(nm) fizik kurallarının sınırlarına yaklaşıldığı ifade ediliyor. Bunu daha iyi anlamak için işlemcilerin temel bileşeni olan transistörlerin ne olduğuna ve iki transistör arası mesafenin nasıl bir gelişim gösterdiğine yakından bakmak gerekiyor.

Transistör nedir

Transistörler işlemci içerisindeki küçük elektrik sinyallerini yükseltmek veya anahtarlamak amacıyla kullanılan yarı iletken devre elemanıdır. Transistör sayısı, yonganın işlem gücü ile doğrudan ilişkili olmasa da bu sayısının fazla olması daha yetenekli bir işlemciye işaret edebilir. Ancak tek başına transistör sayısının hız ve performans konusunda etkili olduğu söylenemez.

Moore Yasası, gelişen üretim teknolojisi sayesinde geçerliliğini korumayı başardı ve transistör sayıları ortalama iki yılda bir iki katına çıktı. İki transistör arası uzaklığın 6µm’dan 7nm’lere kadar küçülmesiyle birlikte transistör sayıları artarken, yongaların boyutu da 850 kat küçüldü.

Moore Yasası Hala Geçerli Olsa da Akıllı Telefon İşlemcileri Sınırları Zorluyor

Kirin ve Apple İşlemcilerin Yıllara Göre Transistör Sayısı ve Üretim Süreci

Milimetre kare başına düşen transistör yoğunluğu hesaplandığında, akıllı telefon işlemcileri Moore teorisini doğrular nitelikte ilerleme kaydediyor. Huawei’nin üst seviye Kirin yonga setleri baz alındığında, 2016’da duyurulan Kirin 960’daki milimetre kare başına düşen transistör sayısının 2018’de duyurulan Kirin 980 yonga setiyle birlikte, 34 milyondan 93 milyona çıktığı görülüyor. Aradaki 3 katlık fark, 16nm fabrikasyon sürecinden 7nm sürecine geçilmesiyle ortaya çıktı.

Genel tablo itibariyle 1975’te öne sürülen Moore Yasası, hala geçerliliğini sürdürmekte. Ancak akıllı telefon işlemcisi üretimindeki 10nm, 7nm ve 5nm süreçleri derken 3nm üretim sürecine geçilmesiyle birlikte, iki transistör arası mesafenin daha da azalmasının bir hayli güçleşeceği düşünülüyor.

Akıllı telefonlar ve işlemcilerinin boyutları göz önüne alındığında; üretim sürecinde(nm) gelinen son noktayla birlikte, transistör sayısının her 2 yılda bir iki katına çıkacağını ön gören Moore Kanunu’nun 2030’dan önce geçerliliğini yitirebileceği iddiaları güç kazanıyor.

Kaynak: Android Authority

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Anıl Burak Karadede

    10nm sürecinden geçerek üretilen bir işlemcinin kumdan silikona yolculuğu.