1. Ana Sayfa
  2. Mobil Teknolojiler
  3. Modern Akıllı Telefonlar Neden Bu Kadar Pahalı?
Trendlerdeki Yazı

Modern Akıllı Telefonlar Neden Bu Kadar Pahalı?

Amiral gemisi akıllı telefonlar fiyatlarıyla adeta cep yakıyor. Peki ortada psikolojik fiyat eşiği bırakmayan telefonlar neden bu kadar pahalı?

Akıllı telefonlar neden bu kadar pahalı
4

Günümüzde amiral gemisi olarak tabir edilen üst seviye akıllı telefonlar, fiyatlarıyla adeta uçuşa geçmiş durumda. Peki akıllı telefonlar ne ara bu denli pahalılaştı? Bugün fiyatları yurt dışında 1000 doları, Türkiye’de ise 10.000 TL’leri aşan amiral gemisi telefonlar neden bu kadar pahalı? Telefon fiyatları neden arttı 2020 analiziyle “Akıllı telefonlar neden pahalı?” sorusuna yanıt buluyoruz.

blank
Önerilen Yazı
Teknoloji Editörü Nasıl Olunur? Teknoloji Yazarı Olma Fırsatı!

Telefon Fiyatları Yükseliş Trendinde, Peki ama Neden?

Son dönemde artan akıllı telefon fiyatlarında pastanın en büyük dilimini, fiyatlarla birlikte yükseliş eğiliminde olan parça maliyetleri oluşturuyor. Zira bundan 6 sene önce duyurulan iPhone 6 Plus’ın üretim maliyeti 242 dolar iken, bugün bir iPhone 11 Pro Max’in Apple’a üretim maliyeti ise 490 dolar. İki telefonun üretim maliyeti arasında neredeyse iki kat fiyat farkı bulunuyor.

iPhone 11 Pro Max maliyeti ne kadar?
iPhone 11 Pro Max Bileşen Fiyatları

Artan parça maliyetlerinin yanı sıra üreticilerin yüksek kâr beklentisi de fiyatları tırmandıran başka bir unsur. Akıllı telefon kullanıcılarının telefon değiştirme sıklığı artarken, üreticilerin gelirleri de bir noktada azlıyor. Bu da Android tarafında 6 ayda bir, iOS tarafında ise yılda bir kez tepe model duyuran üreticilerin fiyatları şişirmesine neden oluyor.

Şunu da unutmamak gerek: Birçok akıllı telefon üreticisinin en çok kâr elde ettiği modellerin başını amiral gemisi cihazlar çekiyor. Son tüketicinin akıllı telefon değiştirme sıklığı artınca da bu modellere olan talep azaldı. Haliyle tüketim ekonomisinin bir gereği olarak tüketicinin cebinden çıkan meblağlar da artmaya başladı.

Peki ya komponentlerin fiyatı neden artıyor?

Bileşen Maliyetleri Neden Artıyor?

Akıllı telefonların yetenekleri günden güne artarken, pazardaki rekabet de bir hayli kızışmış durumda. Üreticiler inovasyon noktasından zorlanırken, içerisinde bulunduğumuz yıl itibariyle akıllı telefon pazarındaki rekabetin özellikle kamera, ekran ve şarj noktasında yaşandığına tanık oluyoruz.

Öyle ki yüksek tazeleme hızına sahip ekranlar, yüksek hızlı şarj teknolojileri ve artan kamera sayısıyla birlikte megapiksel ve zoom savaşları rekabetin başlıca alanlarını oluştururken, parça maliyetlerinin de epey katlanmasına neden oluyor.

Özellikle görüntüleme sensörlerinin sayısının artmasıyla birlikte, kamera bileşenlerinin maliyeti de son altı yılda tam altı kat artmış durumda. Örneğin; iPhone 6 Plus’ın kamera bileşeni 12 dolara mal olurken, iPhone 11 Pro Max’in üç lensli kamera donanımı ise 74 dolar fiyat etiketine sahip.

Oysaki bundan birkaç yıl öncesine kadar akıllı telefonlardaki en pahalı bileşen ekran idi. Özellikle her bir pikselin ayrı ayrı aydınlatıldığı, siyahların gerçek siyah olarak gösterildiği ve buna bağlı olarak LCD ekranlara kıyasla daha az güç tüketen OLED ekranlar, listenin başını çekiyordu. Ta ki akıllı telefonların üzerine kamera cumhuriyeti(!) kurulana kadar.

Kamera sayısı telefon fiyatlarını arttırıyor

Periskop Kamera, Maliyetleri Hatırı Sayılır Ölçüde Arttırıyor

Görüntüleme sensörleri içerisinden de telefonlara yüksek yakınlaştırma kabiliyeti kazandıran periskop kamera sensörlerinin oldukça pahalı olduğu biliniyor. Huawei tüketici iş grubu CEO’su Richard Yu, akıllı telefon kameralarının gelişimiyle ilgili verdiği bir demeçte konuya ilişkin şu açıklamalarda bulunmuştur:

Huawei olarak, akıllı telefonlarımızdaki kamera inovasyonu için çokça para harcıyor, ciddi miktarda yatırımlar yapıyoruz. En yeni amiral gemimiz P40’ta kamera bileşeni için telefon başına 100 dolar harcıyoruz. Hatta belki 100 dolardan da fazladır. Dürüst olmak gerekirse kamera maliyetleri çok yüksek.”

Üreticilerin çoklu lens tasarımlarına hakim olmasıyla birlikte, kamera bileşenlerinin ucuzlaması bekleniyor. Azalan bu maliyet kalemiyle birlikte, telefon fiyatlarını aşağı düşüp düşmeyeceği ise ayrı bir merak konusu.

5G Bağlantı Teknolojisi de Fiyatları Arttıran Başka Bir Unsur

Bugün 4G’ye geçiş süreci tamamlanmış olup, piyasaya sürülen en ucuz akıllı telefon dahi 4G bağlantısını destekliyor. Şimdiyse sıra 5G’de!

Geçtiğimiz yıl ilk örneklerini gördüğümüz 5G’li akıllı telefonlar, günden güne yaygınlaşsa da henüz istenilen seviyeye ulaşmış değil. Keza bu teknolojiye sahip olmak için katlanılan maliyetler de öyle.

Bunun yegane sebebi ise 5G modemlerin yüksek fiyat etiketine sahip olması oluyor. Üreticiden üreticiye göre değişiklik gösterse de genellikle yonga setinin içerisine dahil edilen hücresel ağ modemleri, 5G’ye gelindiğinde harici olarak karşımıza çıkıyor.

Snapdragon 865 5G desteğiyle geliyor

2020’nin en iyi akıllı telefonlarına güç veren yonga seti Qualcomm Snapdragon 865, 5G desteğine sahip olsa da dahili bir 5G modeme ev sahipliği yapmıyor. Paketleme içerisine 5G modem dahil edilmeyen Snapdragon 865, yalnızca harici bir modemle birlikte 5G desteği sunabiliyor. Bu da üreticiler için ekstra bir maliyet unsuru oluşturduğundan, 5G destekli telefonların fiyatının yüksek olmasına sebep oluyor.

Ayrıca 5G teknolojisi, akıllı telefon üretiminde ve tasarımında 4G’ye kıyasla çok daha fazla teknik zorluğu da beraberinde getiriyor.

Tüm bu teknik zorlukların önümüzdeki iki yıl içerisinde aşılacağı ve dahili 5G modeme sahip Snapdragon 875 yonga setiyle birlikte 5G bağlantısı için katlanılan maliyetlerin azalacağı tahmin ediliyor.

Peki ya ‘Dizel mi Benzinli mi?’ Diye Sordurtan Katlanabilir Telefonlar Niye Bu Kadar Pahalı?

Gitgide büyüyen ve tablet seviyesine ulaşan ekran boyutları, akıllı telefonları elde tutması ve taşınması zor bir boyuta getirdi. Telefon üreticileri de buna karşı etkili çözümü katlanabilir ekranlarda bulmuş olsa gerek ki ardı ardına gelen patentlerden sonra, geçtiğimiz yıl ilk katlanabilir ekranlı akıllı telefonları görmeye başladık.

Ancak ortada bir sorun vardı: Bu telefonlar hiç olmayacakları kadar pahalıydı. Peki ülkemizde de 29.999 TL’ye satışa sunulan katlanabilir ekranlı Huawei Mate Xs de dahil olmak üzere, katlanabilir ekranlı telefonlar neden bu denli yüksek fiyat etiketine sahip?

Katlanabilir ekranlı telefonların bu denli pahalı olması, esnek ekranların üretim sürecinin henüz mevcut akıllı telefon ekranlarında kullanılan cam üretimi kadar olgunlaşmamasından kaynaklanıyor. Haliyle üretimde yaşanan bu zorluklar, maliyetlere ve doğal olarak da fiyatlara yansıyor.

Huawei tüketici iş grubu CEO’su Richard Yu, katlanabilir telefon fiyatlarına ve Huawei olarak yaptıkları çalışmalara şu sözlerle açıklık getiriyor:

“Katlanabilir akıllı telefon segmentinde maliyetler tahmin edemeyeceğiniz kadar yüksek ve biz bu yüzden para kaybediyoruz. Şu aşamada katlanabilir ekranlı telefonlardan kâr elde edebilmek mümkün değil. Hatta şunu açıkça ifade edebilirim ki Mate Xs satışlarından zarar ediyoruz. Bugüne kadar Mate Xs satışlarından 60 ila 70 milyon dolar zarar ettik. Ancak Mate Xs için pazar talebi çok büyük. Sevkiyatlara yetişebilmek için üretimimizi artırmaya devam ediyoruz.”

Katlanabilir Telefonlar Ne Zaman Ucuzlayacak?

Birçok analistin de ifade ettiği gibi henüz emekleme aşamasında olan katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar, esnek ekran maliyetleri azaldığında kârlı bir hale gelecek. Teknoloji devleri bunun için çeşitli Ar-Ge çalışmalarında bulunurken, analistler katlanabilir ekranlı telefonların ucuzlayıp ceplerimize girmesi için 2025 senesini işaret ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Anıl Burak Karadede

    Türkiye’de akıllı telefonlar neden pahalı? sorusuna malum dolar kuru ve vergilerden ötürü hiç girmiyorum bile. Herkesin Türkiye’deki akıllı telefonların neden bu kadar pahalı olduğundan yeterince haberi var. Asıl soru küresel çapta akıllı telefon fiyatlarının neden tırmanışa geçtiğini anlamaktı. Bu içerikle beraber büyük resme hep birlikte bakalım istedim.