1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Teknoloji
  3. Bilim Kurgu Filmleri Gerçek Oldu: İlk Kez Bir İnsan Yaşamı Askıya Alındı!

Bilim Kurgu Filmleri Gerçek Oldu: İlk Kez Bir İnsan Yaşamı Askıya Alındı!

"Askıya alınmış yaşam" tekniği ilk kez insanlar üzerinde denendi. Önce tüm vücut fonksiyonları durdurulan insanlar, sonra yeniden canlandırıldı.

Askıya alınmış yaşam gerçek oldu
2

Ağır travma vakalarında kullanılmak üzere geliştirilen ve bir EPR uygulaması olan “Askıya alınmış yaşam” tekniği, ilk kez insanlar üzerinde denendi. Acil durumlarda hekimlere zaman kazandıran teknikle önce insanların vücut fonksiyonları durduruluyor, daha sonra tedavi tamamlanınca ise yeniden canlandırılıyor.

blank
Önerilen Yazı
Huawei CEO’su iPad Kullanıyor!

Askıya Alınmış Yaşam Tekniği Nasıl Uygulanıyor?

İlk defa 2000 yılında domuzlar üzerinde başarıyla gerçekleştirilen teknik, geçtiğimiz günlerde insanlar üzerinde de uygulandı. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde uygulanan teknik, bıçaklı veya ateşli silah yaralanması gibi %5’in altında yaşama riski olan akut travma vakalarında denendi.

Bu işlemle beraber, insan vücudundaki tüm kan (80 kilogram ağırlığında yetişkin bir insan vücudunda, ortalama 6 litre kan bulunmaktadır) oldukça soğuk bir salin (tuzlu su çözeltisi) ile değiştirilir. Böylelikle vücut ısısı 10 °C’ye kadar düşürülen hastanın kalbi durur ve beyin fonksiyonları da neredeyse durma noktasına gelir.

Oysa ki normal vücut sıcaklığında (yaklaşık 37 °C), vücut hücreleri enerji üretebilmek için sabit bir oksijen kaynağına ihtiyaç duyar. Kalbimiz atmayı bıraktığında ise kan artık hücrelere oksijen taşımaz. Yaşam ile ölüm arasındaki bu ince çizgide beynimiz yalnızca 5 dakika yaşayabilir.

Askıya alınmış yaşam
Bir EPR tekniği olan “Askıya alınmış yaşam” uygulaması ile cerrahlar uygun tedavi için ek iki saat süre kazanıyor.

İşte bu teknik sayesinde, kimyasal reaksiyonları yavaşlayan hücrelerin oksijen gereksinimlerinde kayda değer ölçüde düşüş yaşanır. Bu sayede beyinde oluşabilecek hasarlar minimum seviyeye indirgenir ve hekimler, hastanın tedavisi için yaklaşık olarak ek iki saat süre kazanır.

İşlem Başarıyla Uygulandı ama Kesin Sonuçların Açıklanmasına daha Var

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Samuel Tisherman, sağlık ekibinin en az bir vaka üzerinde bu işlemi gerçekleştirdiklerini açıkladı.

İlk kez uygulanan bu EPR tekniği sonucunda hastaların akıbeti hakkında bir açıklama yapılmamış olmakla birlikte, askıya alınmış yaşam uygulamasıyla ilgili kesin sonuçların 2020 yılının sonlarına doğru elde edilmesi bekleniyor.

Kaynak: NewScientist

Yorum Yap

Yorum Yap