1. Ana Sayfa
  2. Mobil Teknolojiler
  3. Instagram Beğeni Sayısı Kaldırıldı! Like Sayısını Kaldıran Güncellemenin Perde Arkasında Ne Var?

Instagram Beğeni Sayısı Kaldırıldı! Like Sayısını Kaldıran Güncellemenin Perde Arkasında Ne Var?

Instagram beğeni sayısı kaldırıldı! Peki ya Instagram beğeni sayıları neden yok? Like sayısının kaldırılmasındaki sebebi duyunca çok şaşıracaksınız!

instagram-beğeni-sayısı-kalktı-1
2

Aylık 1 milyar aktif kullanıcısı bulunan Instagram, Temmuz ayından beri çeşitli ülkelerde gönderilere gelen beğeni sayısını gizlemeyi test ediyor. Yapılan son güncellemeyle birlikte, test sürecine Türkiye de dahil edildi.

Instagram like sayısının kaldırılması henüz test aşamasındayken, bu süreçten tüm kullanıcılar da etkilenmiş değil. Şimdilik belirli kullanıcılarda beğeni sayılarını kaldıran Instagram; sürecin başarıyla tamamlanması halinde, tüm kullanıcılarda gönderilere gelen beğeni sayılarını kaldıracak.

blank
Önerilen Yazı
WhatsApp Parmak İzi Özelliği Android’e Geldi!

Instagram Beğeni Sayısı Kalkınca Ne Olacak?

Test sürecine dahil edilmeyen kullanıcılarda, gönderilerin altında “x kişisi ve x diğer kişi beğendi” veya direkt olarak beğeni sayısı yazmaya devam ediyor. Ancak beğeni sayısının kaldırılmasıyla birlikte “x ve diğer kişiler beğendi” şeklinde bir ifade yer alıyor.

Eğer ki gönderiye 1000’in üzerinde beğeni gelmişse, bu sefer de “x ve binlerce diğer kişi beğendi” şeklinde bir ifade beliriyor.

Instagram like sayısı artık görünmüyor!

Her ne kadar beğeni sayısı gizlenilse de gönderiyi paylaşan kişi, kendi gönderisine gelen toplam beğeni sayısını diğer kişi yazan yere tıklayarak görüntüleyebiliyor. Açılan sayfanın üstünde toplam beğeni sayısı yazarken, aynı zamanda gönderinin kimler tarafından beğenildiği de listeleniyor.

Gönderiye gelen toplam beğeni sayısı, hesap herkese açık ya da gizli fark etmeksizin yalnızca gönderi sahibi kişi tarafından görüntülenebiliyor.

Instagram Beğeni Sayıları Neden Kaldırıldı?

Popüler sosyal medya platformu, beğeni sayılarını gizlemesiyle birlikte #instagramDELETE etiketiyle Twitter gündemine oturdu. Peki ya beğeni sayıları neden yok? Instagram like sayılarını neden kaldırdı?

Beğenilerin neden gizlendiği hakkında açıklama yapan sosyal medya platformu, konuya ilişkin “Kullanıcılar beğeni sayısına odaklanmamalıdır. Fotoğraflara ve videolara odaklanmalıdır.” açıklamalarında bulundu.

Ayrıca beğeni sayısının kaldırılmasındaki ana nedenlerden bir diğerinin ise beğeni sayılarının insan psikolojisi üzerindeki olumsuz etkisi olduğu biliniyor. Peki işin perde arkasında ne var?

Beğeni Sayılarının Gizlenmesindeki Asıl Sebep Çok Farklı!

Instagram’daki beğeni ve takipçi yarışı, aynı zamanda birer iş kapısı oluşturdu. Kolay yoldan beğeni ve takipçi edinmek isteyen kullanıcılar, çeşitli Instagram beğeni hileleri, beğeni gönderme, beğeni kasma ve beğeni satın alma gibi Instagram beğeni arttırma yollarına başvuruyor.

İnstagram beğeni sayısı neden kalktı?

Bu da ayrı bir sektör oluşturmuş durumda. Çeşitli robotlarla beğeni arttırma teknikleri geliştirenlere karşı önlemler alan Instagram, düzenli aralıklarla bot takipçi ve sahte beğenileri temizlese de beğeni hilelerinin önüne bir türlü geçemiyor.

Hal böyle olunca Instagram gelirlerinde de düşüş yaşanıyor. “Beğeni sayısı ile Instagram gelirlerinin ne alakası var?” diye düşünebilirsiniz. Ancak her sosyal medya mecrasında olduğu gibi Instagram’ın gelir modeli de reklamlar üzerine inşa edilmiş durumda.

İşletmeler ve bazı kullanıcılar; gönderilerin etkileşimlerini (yorumlar, paylaşımlar, beğenmeler, etkinlik yanıtları ve teklif alımları) arttırmak amacıyla Instagram reklamları veriyor.

Rekabet üzerinden fiyatlandırılan tıklanabilir reklam maliyetleri, çoğu zaman yüksek olduğu için de kullanıcılar daha düşük fiyatlara satılan beğeni paketlerini tercih ediyor. Hal böyle olunca sosyal medya platformu da sahte beğeniler yüzünden gelirlerinden oluyor.

Ayrıca hedef kitle oluşturmanın zorluğu ve dönüşümün belirsizliği de kullanıcıları sahte beğeni almaya iten nedenler arasında yer alıyor.

İşte tüm bu sorunları kökünden çözmek isteyen Instagram, bir süredir beğeni sayılarının kaldırılmasını A/B testine tabi tutuyor. Yakın zamanda Türkiye’deki bazı kullanıcılarda da like sayıları gizlenirken, test sürecinin başarılı olması halinde, artık hiç kimse başkasının gönderisine gelen toplam beğeni sayısını göremeyecek.

Yorum Yap

Yorum Yap