1. Ana Sayfa
 2. Kişisel
 3. iOS 13’deki Bu Problem Kameranızı Bozabilir!

iOS 13’deki Bu Problem Kameranızı Bozabilir!

iOS 13'de ortaya çıkan bu bug, kameranıza zarar verebilir: iOS 13 güncellemesi sonrası bazı iPhone'ların kamerasından garip bir ses gelmeye başladı.

iPhone kameranıza zarar verebilecek iOS 13 kamera problemi
6

Birçok iPhone kullanıcısı, iOS 13 işletim sisteminin beraberinde getirmiş olduğu can sıkıcı hatalardan muzdarip. Apple bu problemleri gidermek için çok sayıda güncelleme yayınlasa da kamera problemi bir türlü çözülebilmiş değil. Peki telefonlarımızın kamera donanımına zarar verebileceğini düşündüğüm bu hata tam olarak ne?

blank
Önerilen Yazı
iPhone 12 Nasıl Olacak? iPhone 12 Serisi Hakkında Her Şey

iOS 13 Kamera Sorunu, Kameradan Ses Gelmesine Neden Oluyor

İlk defa iOS 13 Developer Beta 2 sürümünde fark ettiğim problem; iPhone 8 Plus cihazımın arka kamerasından ‘çıt’ diye bir ses gelmesine neden oldu. Öyle ki kameraya erişim sağladığım her anda bu sesi işittim. Her anda diyorum çünkü gerek telefonun kendi kamera uygulaması, gerekse de üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla kamerayı her açtığımda ‘çıt’ sesini duydum.

Karşılaştığım bu hatayı vakit kaybetmeden Feedback Assistant aracılığıyla Apple’a bildirdim. Yaklaşık 3 hafta sonra gelen cevap ise aynen şu şekildeydi: “Bahsettiğiniz problem Apple mühendisleri tarafından doğrulandı ve gelecek bir iOS güncellemesinde düzeltilecek.” Ancak bu yanıtın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen, iOS 13 kamera problemi bir türlü düzeltilemedi.

Kamera Donanımına Zarar Verebilir

Kameradan çıkan bu sesin zamanla iPhone kamerasına zarar verebileceği kanısındayım. Ayrıca problemin bütün iPhone 8 Plus aygıtlarında mevcut olduğunu doğrulamış olsam da diğer modellerin böyle bir sorunla karşı karşıya kalıp kalmadıklarını teyit edebilmiş değilim. Ek olarak, daha önceki iOS sürümlerinde böyle bir problemin olmadığının da altını çizmek isterim.

Aşağıdaki videolardan iOS 13 güncellemesi sonrası, kameranın nasıl bir ses çıkarttığını dinleyebilirsiniz. Videolar, iPhone kutularının içerisinden çıkan kulaklığın mikrofon kısmının kamera modülünün altına konumlandırılmasıyla kayıt altına alınmış olup, insan hatasından olabildiğince arındırılmıştır.

Videoları ses seviyesi yüksek bir kulaklık vasıtasıyla dinlerseniz, çıkan sesi daha rahat duyabilirsiniz.

iPhone’un kendi kamera uygulamasından kameranın açılması
Üçüncü parti uygulamalar olan Twitter ve Instagram üzerinden kameranın açılması

Siz de benzer bir sorunla karşılaşıyorsanız, yorumlar bölümünde benimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu sorunu yaşadığınız iPhone modelini belirterek, iOS 13 kamera probleminin başka hangi modellerde olduğunun saptanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. blank
  Elif Sarı 5 ay önce

  Aynı sorunu ben de yaşıyorum.

  • blank
   Merve Nur 3 ay önce

   2 ay oldu telefonu alalı. Ben de fark ettim o sesi ve korktum açıkçası.

 2. blank

  8 Plus cihazımda güncellemeden sonra o ses oldu. Daha önce yoktu.

 3. blank
  Çiğdem 2 ay önce

  Benim de iPhone 8 Plus cihazımdan belirttiğiniz gibi kameradan çıt diye ses gelmekte.

 4. Anıl Burak Karadede

  Yaklaşık 4 aydır iPhone 11 kullanıyorum. iPhone 8 Plus’daki gibi kameraya her erişim sağladığımda olmasa da ara ara iPhone 11’in kamerası da bu sesi çıkartıyor.

 5. blank

  6s plus kullanıyorum bende de var bu ses ayrıca kamera uzağı odaklamıyor yakını net çekiyor bunun çözümü nedir acaba