1. Ana Sayfa
 2. Kişisel
 3. iPhone Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır?

iPhone Cihaz Değişimi Nasıl Yapılır?

Garanti kapsamında iPhone değişimi nasıl yapılır? iPhone değişim sebepleri neler? iPhone kapalı kutu değişim ne zaman ve nasıl yapılır?

Garantide iPhone değişimi
6

Garanti kapsamında iPhone cihaz değişimi nasıl yapılır? iPhone değişim sebepleri neler? Kapalı kutu iPhone değişimi ne zaman yapılır? Garantide iPhone değişimi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabı, bu dosya konusunda.

Ürünü yalnızca fiziksel boyutlara sahip bir nesne olarak tanımlamak oldukça dar bir tanım olur. Öyle ki pazarlamada “Zenginleştirilmiş ürün” diye farklı bir ürün boyutu da vardır. Ürün ile birlikte sunulan garanti, bakım-onarım gibi ek yarar ve hizmetler; ürünün zenginleştirilmiş boyutunu oluşturur.

Biz tüketiciler ürün satın alırken aynı zamanda fayda da satın alırız. Yani aslında ürünü zenginleştirilmiş olarak alıyoruz ve para cebimizden çıktığı an garanti süresi, bakım ve onarım gibi hizmetlerin ücretini de peşinen ödüyoruz. Peki firmalar aldıkları bu ücretin karşılığını gerçekten veriyor mu?

Bu sorunun cevabı tartışılır ama dünyanın en değerli şirketlerinden olan Apple, müşteri memnuniyeti konusunda parmakla gösteriliyor. Peki Apple, bu işi nasıl başarıyor? Gelin hep birlikte Apple’ın iPhone özelinde cihaz değiştirme politikasına yakından bakalım.

iPhone için Servis Süreci Nasıl İşliyor?

Herhangi bir sorunla Apple yetkili servis sağlayıcılarına teslim edilen iPhone’lar, başta AST2 testi olmak üzere çeşitli testlere tabi tutulur. Bu testlerin sonucunda herhangi bir problemle karşılaşılması halinde onarım ilgili teknik serviste sağlanabiliyorsa, cihaz tamir görür. Ancak ön tanılama sonrası ayrıntılı inceleme gerektiren durumlarda ya da cihazın onarımı teknik serviste yapılamıyorsa, arızalı ürün Kocaeli’ndeki Apple Onarım Merkezi’ne yönlendiriliyor.

blank
Önerilen Yazı
iPhone 12 Nasıl Olacak? iPhone 12 Serisi Hakkında Her Şey

Daha detaylı testlere tabi tutulan iPhone’lar Apple Onarım Merkezince yapılan incelemeler sonucu ya onarım görüyor ya da değiştiriliyor. Peki sıklıkla karşılaşılan arızalara karşı nasıl bir aksiyon alınıyor?

iPhone Arızaları Nasıl Giderilir?

Apple, arızalı iPhone modellerinde kesinlikle parça tamiri yapmamaktadır. Arıza hangi bileşenden kaynaklıysa direkt olarak parça değişimi yapılır. Ancak problem parça değişimi ile giderilemiyor, parça değişimine rağmen aynı sorun devam ediyor veya onarım için işçilik ve parça maliyetleri yüksekse birebir cihaz değişimine gidilir.

Aşağıda sıklıkla karşılaşılan iPhone arızaları ve servis çözümleri listelenmiştir.

 • Ekranla ilgili problemler, ekran değişimi ile giderilir.
 • Touch ID ile ilgili problemler, ekran değişimi ile giderilir.
 • 3D Touch ile ilgili problemler ekran değişimi veya yazılım güncellemesi ile giderilir.
 • Kasa, ses açma/kısma, sessize alma ve güç tuşu ile ilgili problemler cihaz değişimi ile giderilir.
 • Ahizeden gelen patlak/cızırtılı ses problemleri öncelikli olarak ahizenin temizlenmesiyle giderilir. Aynı sorun devam ediyorsa ekran değişimi yapılır.
 • Görüşme esnasında sesin karşı tarafa az gitmesi durumunda öncelikli olarak mikrofonlar temizlenir, problem devam ediyorsa ekran değişimi veya cihaz değişimi yapılır.
 • Hoparlörden gelen patlak/cızırtılı ses problemleri hoparlörün temizlenmesiyle giderilir. Aynı sorun devam ediyorsa cihaz değişimi yapılır.
 • Bataryanın hızlı tükenmesiyle ilgili problemler, ilk olarak yazılım güncellemesi ile giderilmeye çalışılır. Aynı sorun devam ederse 500 şarj döngüsü aşılmadığı sürece batarya değişimi ile giderilir. (Apple, bataryaları tıpkı arabalardaki fren balatası gibi sarf malzeme olarak kabul eder ve iPhone bataryaları için 500 defa tam şarj garantisi verir. İki yıllık sınırlı Apple garantiniz devam ediyor olsa bile 500 şarj döngüsünü aşarsanız, telefonunuzun bataryası ile ilgili problemler; garanti kapsamı dışında değerlendirilir.)
 • Telefonun kendiliğinden açılıp kapanmasıyla ilgili problemler, yapılan testlerin sonucuna bağlı olarak batarya değişimi, cihaz değişimi veya yazılım güncellemesi ile giderilir.
 • Titreşimle ilgili problemler yazılım güncellemesi ile giderilmeye çalışılır. Aynı sorun devam ediyorsa cihaz değişimi yapılır.
 • Telefonun kasması/ağır çalışması ile ilgili problemler, öncelikli olarak yazılım güncellemesi ile giderilmeye çalışılır. Yapılan test ve incelemelerde donanımsal bir sorunla karşılaşılması halinde ise batarya veya cihaz değişimi yapılır.
 • Ön kamera ile ilgili problemler, yazılım güncellemesi veya ekran değişimi ile giderilir.
 • Face ID ile ilgili sorunlar ekran değişimi veya cihaz değişimi ile giderilir.
 • Arka kamera ile ilgili problemler yazılım güncellemesi veya cihaz değişimi ile giderilir.
 • Bluetooth ve Wi-Fi gibi bağlantı sorunları, yazılım güncellemesiyle giderilmeye çalışılır. Aynı sorun devam ediyorsa cihaz değişimi yapılır.
 • Tüm anakart kaynaklı problemler, cihaz değişimi ile giderilir.

iPhone Cihaz Değişimi Ne Zaman Yapılır? iPhone Değişim Nedenleri

Hangi arızalarda ücretsiz iPhone değişimi yapılır? Apple’ın iPhone değişim bahaneleri neler?

Onarımın mümkün olmadığı durumlarda, parça değişimine rağmen aynı sorun devam ediyorsa, onarım için işçilik ve parça maliyetleri yüksek veya onarım süresinin 20 iş gününü aşacağı tahmin ediliyorsa; iPhone’lar garanti kapsamında değiştirilir.

iPhone serviste değişim

Özellikle anakarttan kaynaklı problemlerde direkt olarak iPhone değişimine gidilir.

Önceden yetkili servis sağlayıcılarında olan değişim yetkisi, artık tamamen Apple Onarım Merkezi’nin üzerine geçmiş durumda.

iPhone Cihaz Değişimi Ne Kadar Sürer?

Apple Onarım Merkezi ile yetkili servis sağlayıcısının yoğunluğuna ve kargo teslimat süresine bağlı olarak, iPhone değişim işlemi ortalama bir hafta sürmektedir.

Bu süre zarfında cihazınızın onarım durumu hakkında bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

iPhone Değişim Cihazı Sıfır mı?

Garanti kapsamında değiştirilen iPhone’lar, swap cihaz olarak tabir edilir. Model, renk ve kapasitesine göre birebir değiştirilen swap iPhone’lar, daha önce hiç kullanılmamış sıfır cihazlardır.

Swap cihazlar; vergiden muaf tutulmak için içerisinde kulaklık, şarj adaptörü gibi aksesuarlar olmayan farklı bir kutulamayla gelir. Ayrıca swap cihazların ülkeye girişinde IMEI numarası BTK’ya bildirilmez. Hal böyle olunca değişim cihazı kullanılmaya başlandığında, BTK’dan telefonun kayıtlı olmadığına dair mesaj gelebilir. Bu mesajı dikkate almamakta fayda var zira Apple, ortalama bir ay sonra değişim cihazının IMEI numarasını BTK’ya bildiriyor.

iPhone Değişimi Garanti Süresini Etkiliyor mu?

Garanti kapsamında değiştirilen iPhone modelleri her ne kadar kullanılmamış sıfır ürünler de olsa, garanti süresi eski telefon üzeriden devam eder.

Yani bir yıl garantisi kalan bir iPhone, garanti kapsamında değiştirilirse yeni iPhone cihazının garantisi de bir yıl ile sınırlı kalır.

Apple Destek Hattının iPhone Değişimindeki Rolü

Servis sürecini Apple destek hattı üzerinden de devam ettirebilmek mümkün. Bunun için naçizane tavsiyem; 0216 282 15 11 numaralı destek hattıyla iletişime geçtiğinizde, kıdemli departman ile görüşme sağlamak istediğinizi belirtin.

Kıdemli departmana aktarıldığınızda telefonun diğer ucunda, sizlerle gerçekten ilgilenen ve sorunlarınızı çözmek için elinden geleni yapacak olan kıdemli bir danışman bekliyor olacak.

Apple destek ile iPhone değişim

iPhone’unuz ile ilgili problemleri dikkatle dinleyen ve bunları dosyanıza not düşen kıdemli danışman, süreç içerisindeki tüm işlemlerinizi takip edecek ve yeri geldiğinde sizleri bilgilendirecektir.

Apple danışmanınız, yeri geldiğinde sorununuzun çözülmesi ve problemin net bir şekilde tespiti adına; cihazınızı kapsamlı bir teste tabi tutulması için Apple Onarım Merkezi’ne yönlendirebilir veya cihazla ilgili gözle görülür fiziksel şikayetler için teknik servisten detaylı ve mikroskobik resimler isteyebilir.

Apple danışmanı, tüm bu incelemeler sonucu cihaz değişimine gerek duyarsa servise geri bildirimde bulunup iPhone cihaz değişimi talep edebilir.

Az Bilinen Kapalı Kutu iPhone Değişimi

Apple, daha iyi bir müşteri deneyimi sunmak adına belirli şartlar altında kutulu değişim işlemi yapıyor. Peki iPhone kutulu cihaz değişimi ne zaman yapılır?

Birçok kez iPhone cihaz değişimi yapılmasına rağmen kullanıcı yeni cihazlarda da sorun yaşamaya devam ediyor ya da uzun ve olumsuz deneyimlerle dolu bir servis süreci yaşanmışsa Apple kutulu iPhone değişimi yaparak, müşteri deneyimini yeniden başlatıyor.

Kapalı kutu iPhone değiştirme
Kutulu sıfır iPhone değişimi

Kapalı kutu iPhone değişimi, yalnızca Apple destek hattı aracılığıyla yapılmaktadır. Buradaki kıdemli veya müşteri ilişkileri departmanındaki danışmanların inisiyatif kullanmasıyla birlikte gerekli işlemler başlatılır. Peki kapalı kutu iPhone değişim işlemi nasıl yapılır?

Kapalı Kutu Sıfır iPhone Değişimi Nasıl Yapılır?

Kıdemli danışmanlar öncelikle Apple Türkiye ofisinin bağlı bulunduğu İrlanda’daki genel merkezle iletişime geçerler. Gerekli yazışmalar yapıldıktan sonra iPhone değişim işleminin İrlanda tarafından onaylanması beklenir. 3-4 gün içerisinde alınan onayla birlikte resmi olarak kutulu iPhone değişim işlemi başlamış olur.

iPhone kapalı kutu cihaz değişimi yapılan kullanıcılara, Apple tarafından değişim sürecini anlatan bir mail gönderilir. Sürecin nasıl olacağını anlatan mail aynen şu şekildedir:

Ürün değiştirme işlemini başlatmak için gider fişi evrakını imzalamanız gerekir.

Bu gider fişi evrakı size posta yoluyla gönderilecek ve önümüzdeki 7 gün içinde bu belgeyi almalısınız.

Bu gider fişi formunu doldurup imzaladıktan sonra ana danışmanınıza e-postayla imzalı bir kopya (fotoğraf veya tarama) gönderin. İmzalı bir belge 14 gün içinde iade edilmezse, işleme başlayamayız.

Apple, gider fişi evrakını aldıktan ve onayladıktan sonra, ürün değiştirme işlemi başlar ve eski ürününüzün Apple’a ulaştırılması için TNT Kargo’ya toplama emri verir.

Ürününüzü nasıl iade edersiniz?

TNT, orijinal ürününüz ve aksesuarlarınız için teslimat randevusunu ayarlamak için telefonla veya e-postayla 1 ile 5 iş günü içinde için sizinle iletişime geçecektir.

Lütfen mesai saatleri içerisinde müsait olduğunuzdan emin olun.

Ünitenizi alırken, kurye size kargoyu teslim aldığına dair form sağlayacaktır. Sürücünün bunu imzaladığından emin olun.

Ürünü orijinal ambalajında veya uygun bir alternatifle paketlemenizi öneririz. Paketleme Apple veya kurye tarafından sağlanmayacaktır. Lütfen orijinal gider fişi evrakını pakete eklediğinizden emin olun.

Apple orijinal ürününüzü aldıktan sonra, yeni değişim cihazı için sipariş verecek ve yeni cihazınız, UPS kargo aracılığıyla tarafınıza teslim edilecektir.

Apple

Peki tüm bu işlemler ne kadar sürüyor? Yeni iPhone değişim cihazı ne zaman teslim edilir?

Kapalı kutu iPhone değişim işlemi, teslimat sürelerine bağlı olarak ortalama 30 gün sürmektedir.

İade işlemi gerçekleştirilirken, değiştirilecek olan iPhone’un kutu içeriğiyle (şarj adaptörü, Lightning kablo, EarPods kulaklıklar) birlikte iade edilmesi istenir. Ancak aksesuarlardan bir veya birkaçının; kullanıma bağlı olarak kaybolması veya bozulması gibi sebeplerden dolayı olmayışı, değişim işlemini sekteye uğratmaz.

Kutulu iPhone Değişimi Sonrası Garanti Yeniden Başlıyor

Apple, daha iyi bir müşteri deneyimi sunabilmek adına kapalı kutu cihaz değişimiyle birlikte iki yıllık sınırlı Apple garantisini de yeniden başlatır.

Yeni cihazın faturası, değişim işleminin tamamlanmasından ortalama 10 gün sonra kullanıcının adresine posta yoluyla iletilmektedir

Kutulu iPhone Değişim Cihazı İade Edilebilir mi?

Değişimi yapılacak iPhone modelinin, fatura kesim tarihindeki Apple Store resmi satış fiyatı ne kadar ise fatura da o tutar üzerinden düzenlenir.

Ancak her ne kadar faturası yeni kesilmiş kapalı kutu bir iPhone gönderilmiş olsa da değişim cihazı için Apple’dan para iadesi talebinde bulunulamaz. Bu durum tüm Apple kapalı kutu cihaz değişimi işlemleri için geçerlidir.

Kutulu Değişim İşleminin, Swap iPhone Değişiminden Farkı Nedir?

Aradaki temel fark, kutulu değişim işleminde garantinin sıfırdan başlıyor oluşu ve değişimin kapalı kutu bir cihaz ile yapılıyor olması. Yani kullanıcıya mağazadan yeni bir iPhone almış gibi deneyim yaşatılıyor.

Diğer değişim işleminde ise yalnızca iPhone değişiyor (kutusu ve kulaklık, şarj kablosu gibi aksesuarları olmayan sıfır bir iPhone veriliyor) ve yeni cihazın garantisi, eski telefon üzeriden devam ediyor.

Not: Bu makale; kendi Apple müşteri hizmetleri deneyimim, Apple destek hattındaki kıdemli danışman ve yetkili servis sağlayıcısındaki teknisyenlerin aktardıkları, çevremdeki iPhone kullanıcılarının deneyimleri ve çeşitli internet kaynaklarındaki araştırmalar sonucu derlenmiştir.

Ayrıca Apple’ın servis prosedürleri zaman içerisinde değişikliğe uğrayabilir. Dolayısıyla makalede anlatılan iPhone cihaz değişim süreci, ilerleyen zamanlarda daha farklı bir şekilde ilerleyebilir.

Aşağıdaki yorumlar kısmından iPhone değişim süreci ile ilgili sorularınızı sorabilir veya Apple servis deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Garantide iPhone değişimiyle ilgili farklı bilgi ve deneyimler içeren yorumlar, içeriğe eklenecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (45)

 1. blank
  Serkan OKAN 8 ay önce

  İyi günler. Bana da kapalı kutu iPhone gönderileceği söylendi ve yukarıdaki mesajı yolladılar. Şimdi ben bana gelen kargo görevlisine telefonu teslim ettikten sonra farklı bir belgeyemi adımı imzamı atıp onun da fotoğrafını çekip maile cevap vereceğim anlamadım. O belgeyi kargocu mu verecek yoksa normal kargo yollama belgesi mi o? Şimdiden teşekkür ederim

  • Anıl Burak Karadede

   Kutulu iPhone değişimi için bahsettiğiniz belge, gider pusulasıdır. Bu belgenin tarafınıza gönderimi bazen e-posta yoluyla yapılırken, bazen de kurye ile belirtmiş olduğunuz adrese fiziksel olarak yapılmaktadır. Gider pusulası, cihaz sizden alınmadan önce gönderilir ve siz bu belgeyi doldurup, resmini Apple danışmanına ilettikten sonra işlemler başlar. Bu herhangi bir sevk irsaliyesi değil, kapalı kutu iPhone değişim işleminin yapılabilmesi için tarafınıza gönderilen resmi bir evraktır.

   Bu belge Apple’a ulaştıktan sonra size şu şekilde süreci anlatan bir mail gelecektir:


   Bizimle irtibat kurduğunuz için teşekkür ederiz. Apple, gönderdiğiniz Harcama Notu belgesini alıp doğrulamıştır.

   TNT, orijinal ürününüz ve aksesuarlarınız için teslim alma randevusu ayarlamak üzere 1-5 iş günü içinde telefon veya e-posta yoluyla sizinle irtibat kuracaktır.

   İş saatleri içinde ulaşılabilir durumda olmanızı rica ediyoruz.

   Kurye, biriminizi teslim alırken size bir teslim alma belgesi verecektir. Kuryenin bu belgeyi imzaladığından emin olun.

   Ürünü orijinal paketine veya başka bir uygun pakete koymanızı öneririz. Apple veya kargo şirketi paketleme malzemesi sağlamaz. Orijinal Harcama Notu belgesini pakete eklemeyi lütfen unutmayın.

   Orijinal ürününüz Apple’a ulaştıktan sonra değiştirme ürününüzün siparişini vereceğiz. Değiştirme ürünü gönderilir gönderilmez sizi e-posta ile bilgilendireceğiz.

   Orijinal biriminiz için kayıtlı bir AppleCare planınız varsa değiştirme işlemi tamamlandıktan sonra lütfen başlangıçtaki Danışmanınızla irtibata geçin.

   Sorularınız varsa başlangıçtaki Danışmanınızla irtibat kurabilirsiniz.

   Apple

   Not: İlgili mail’de bahsedilen “harcama notu” ibaresi, gider pusulasının yerine kullanılmaktadır. Ayrıca kargo görevlisinin eski cihazını sizden teslim alırken, size vereceği belgenin gider pusulasıyla bir alakası bulunmamaktadır. Görevlinin verdiği belge; yalnızca sizin cihazı teslim ettiğinizi ve TNT Kargo’nun da cihazı sizden teslim aldığını gösterir.

   Son olarak fotoğrafını çekip, Apple danışmanına göndermiş olduğunuz Apple gider pusulasını da eski cihazınız ile birlikte teslim etmeniz gerekmektedir.

 2. blank
  Dilek Şimşek 7 ay önce

  Aynı iPhone değişim işlemlerini ben de yaşadım. Garantide iPhone değişim süreci aynen anlattığınız şekilde işliyor. iPhone cihaz değişimi ile ilgili bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

 3. blank

  Merhaba ben de Apple telefon değişikliği yapıldı arızalıydı. Yalnız iki ay gibi bir süre sonra IMEI numarası kayıt dışı bir mesaj aldım. Şimdi Apple genel merkezi yeni sıfır telefon vereceklerini söyledi fakat eskisini alıp yenisini sonra verecekler. Ben bu arada mağdur kalıyorum o arada bana geçici bir telefon veremezler mi?

  • Anıl Burak Karadede

   Ne yazık ki Apple telefon değişimi yaparken, bu süre zarfında kullanıcılara ikame bir telefon vermemektedir.

   • blank
    murat akcicek 7 ay önce

    Merhaba, Apple’dan ayın 20’sinde mail geldi iPhone cihaz değişimiyle ilgili. Gider pusulası 7 gün yazıyor. 1 ayı buluyor mu gelmesi ? 1 hafta oldu bir de gider pusulası hangi kargoyla geliyor? Ve gider pusulasını telefonu verirken yanında onuda mı koyacağım eski telefonu mu?

    • Anıl Burak Karadede

     iPhone cihaz değişimi işleminin resmi olarak başlatılabilmesi için Apple tarafından size gönderilecek gider pusulasını eksiksiz doldurup, Apple danışmanınıza mail aracılığıyla iletmeniz gerekmektedir. Gider pusulasının tarafınıza gönderimi bazen e-posta yoluyla yapılırken, bazen de kurye ile belirtmiş olduğunuz adrese fiziksel olarak yapılmaktadır. Gider pusulasının gönderiminin hangi kargo ile sağlanacağı, bulunduğunuz adrese göre değişiklik gösterebilir. Bu belgenin tarafınıza ulaşması ise ortalama 10 gün sürmektedir. Tabii bu sürenin ortalama bir süre olduğunu ve adresinize göre değişiklik gösterebileceğini de unutmamak gerek. Gider pusulasını teslim aldıktan sonra üzerindeki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurup, fotoğrafını çektikten sonra mail aracılığıyla Apple kıdemli danışmanına iletmeniz gerekmektedir. Apple danışmanı doldurduğunuz bu belgeyi ilgili birimlere ilettikten sonra, eski cihazınızın sizden alınması için toplama emri verilecektir. Ardından DHL ya da TNT Kargo, eski cihazınızı sizden teslim almak için adresinize gelecektir. Bu noktada eski cihazınızı ve doldurduğunuz gider pusulasının bir kopyasını korunaklı bir paket içerisinde kargo elemanına teslim etmelisiniz. Eski üniteniz Apple deposuna ulaştıktan sonra yeni cihazınızın siparişi verilecek ve ortalama 10 gün sonra UPS Kargo aracılığıyla yeni iPhone’unuz belirttiğiniz adrese teslim edilecektir. Tüm bu sıfır kapalı kutu iPhone değişim işlemi, ortalama 30 gün sürmektedir.

     • blank
      murat akcicek 6 ay önce

      Merhaba telefon TNT tarafından alındı kurye olarak. Yalnız teslim alma belgesini aldım ama kurye imzaladım demişti imzalamamış. Bu sorun yaratır mı acaba? Büyük bir sorun mu belgeyi aldım ama? Teşekkürler.

     • Anıl Burak Karadede

      Bunun kutulu iPhone değişim işlemi için herhangi bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Siz de iPhone cihaz değişimi süreciniz tamamlandığında, tüm yaşadıklarınızı yine buradan yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

   • blank
    Neslihan 3 ay önce

    Merhaba, ben de garantisinin bitmesine 4 ay kala ikinci el bir iPhone 6 almayı düşünüyorum. Garantiye yollasam değiştirirler mi donuyor sürekli. Yoksa sadece ekran değişimi mi olur? Tamir edilmiş telefon da almak istemiyorum ve şu anda 6 üretilmiyormuş.

 4. blank
  Hüseyin 7 ay önce

  iPhone 7’im var şarjı az gidiyor ve konuşurken ısınıyordu. Genpa’ya verdim donanımsal problem olması halinde değişim istedim. Fakat siz hangi servise yolladınız? Kesinlikle değiştirilmesi gereken bir cihaz 20 günlük cihaz kapalı kutu ile değişim istiyorum yardımcı olur musunuz?

  • Anıl Burak Karadede

   Eğer cihazınız sorunlu ise zaten 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a göre sizin talebiniz doğrultusunda birebir değişim yapılmalıdır. Kaldı ki değişim kararı yetkili servisler tarafından değil, Apple Onarım Merkezi tarafından verilmektedir. Bu noktada telefonu hangi servise bıraktığınız, değişim sürecini etkilemeyecektir diye düşünüyorum.

   İlgili kanun maddeleri aşağıdadır.

   Ayıplı mal

   MADDE 8 – (1) Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.

   (2) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.

   (3) Sözleşmeye konu olan malın, sözleşmede kararlaştırılan süre içinde teslim edilmemesi veya montajının satıcı tarafından veya onun sorumluluğu altında gerçekleştirildiği durumlarda gereği gibi monte edilmemesi sözleşmeye aykırı ifa olarak değerlendirilir. Malın montajının tüketici tarafından yapılmasının öngörüldüğü hâllerde, montaj talimatındaki yanlışlık veya eksiklik nedeniyle montaj hatalı yapılmışsa, sözleşmeye aykırı ifa söz konusu olur.

   Ayıplı maldan sorumluluk

   MADDE 9 – (1) Satıcı, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etmekle yükümlüdür.

   (2) Satıcı, kendisinden kaynaklanmayan reklam yoluyla yapılan açıklamalardan haberdar olmadığını ve haberdar olmasının da kendisinden beklenemeyeceğini veya yapılan açıklamanın içeriğinin satış sözleşmesinin akdi anında düzeltilmiş olduğunu veya satış sözleşmesi kurulma kararının bu açıklama ile nedensellik bağı içinde olmadığını ispatladığı takdirde açıklamanın içeriği ile bağlı olmaz.

   İspat yükü

   MADDE 10 – (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

   (2) Tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.

   (3) Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur. Teknik düzenlemesine uygun olmayan ürünler ise hiçbir şekilde piyasaya arz edilemez. Bu ürünlere, Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanır.

   Tüketicinin seçimlik hakları

   MADDE 11 – (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

   a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

   b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

   c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

   ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

   seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

   (2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.

   (3) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.

   (4) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarından birinin seçilmesi durumunda bu talebin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya yöneltilmesinden itibaren azami otuz iş günü, konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise altmış iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur. Ancak, bu Kanunun 58 inci maddesi uyarınca çıkarılan yönetmelik eki listede yer alan mallara ilişkin, tüketicinin ücretsiz onarım talebi, yönetmelikte belirlenen azami tamir süresi içinde yerine getirilir. Aksi hâlde tüketici diğer seçimlik haklarını kullanmakta serbesttir.

   (5) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, ödemiş olduğu bedelin tümü veya bedelden yapılan indirim tutarı derhâl tüketiciye iade edilir.

   (6) Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.

   Bu düzenlemeye göre; malın tesliminden itibaren 6 ay sonra malın ayıplı olduğunun ispatı yükü tüketiciye geçmektedir.

   • blank
    Hüseyin 7 ay önce

    Apple Onarım Merkezi neresi olmaktadır? Telefonumu nereye yollamam gerekli?

    • Anıl Burak Karadede

     Apple Onarım Merkezi, Kocaeli’nde bulunmaktadır. Kullanıcılar direkt olarak Apple Onarım Merkezi’ne cihaz gönderememektedir. Servis sağlayıcıları gerekli gördüğü durumlarda onlar gönderim sağlıyor. Yetkili teknik servislerde yapılan testlerin sonucuna göre herhangi bir problemle karşılaşılması halinde onarım ilgili teknik serviste sağlanabiliyorsa, cihaz tamir görür. Ancak ön tanılama sonrası ayrıntılı inceleme gerektiren durumlarda ya da cihazın onarımı teknik serviste yapılamıyorsa, arızalı ürün Kocaeli’ndeki Apple Onarım Merkezi’ne yönlendiriliyor. Apple kıdemli danışmanları da cihazların ayrıntılı incelenmesi için cihazı hangi servise bıraktıysanız, oraya mail atıp Apple Onarım Merkezi’ne gönderilmesi konusunda talimat verebiliyor. Bunun için Apple destek hattını (0216 282 15 11) arayıp, probleminizi anlatarak, cihazınızın daha ayrıntılı bir şekilde Apple Onarım Merkezi’nde incelenmesini talep edebilirsiniz.

 5. blank

  Merhaba, benim iPhone 7 Plus sıkıntım vardı. Haksız yere garanti dışı bırakıldığını düşündüm ve tüketici haklarına başvurdum ve beni haklı gördüler. Tabii onlar da itiraz ettiler. Asliye hukuk mahkemesinde duruşma yapıldı, orası da tüketici haklarının yerinde olduğunu ve cihazın değiştirilmesine karar verdi. Takip ettiğimde iPhone değişim cihazı kargoya verilmiş. Bana kapalı kutu iPhone mu gelecek yoksa swap iPhone mu gönderecekler? Teşekkürler.

 6. blank
  Şebnem 5 ay önce

  iPhone 8 Plus cihazımla ilgili bir sorunum vardı. Teknolojiden hiç anlamayan birisi olarak internette araştırma yaparken rastladığım bir site burası. Anıl Bey garantide iPhone değişimi, Swap iPhone ve iPhone cihaz değişimi sonrası garanti konusunda bana çokça yardımcı oldu. Benim gibi teknolojiden anlamayanlar için epey öğretici bir site. Teşekkür ederim.

 7. blank

  Iyi günler Benim 6s im var yere düşürdüm.
  Kasasında telefonun hasar oluştu ve küçücük bir yamulma olmuş.
  Sürekli değil ama kendiliğinden kapanıyor sarj sifirlaniyor .
  5 ay garantisi var Acaba değişim olur mu ?

 8. blank

  Hocam konudan alakasız ama geçenlerde ikinci el bir iPhone X aldım. Ekranın yan sanayi olduğunu düşünüyorum. iPhone ekranın sahte olduğu nasıl anlaşılır?

 9. blank
  Ali Kaçar 4 ay önce

  Şebekesel bir sıkıntı var telefonumda. 3 ay önce satın almıştım. Değişim kararı çıkarsa kapalı kutu isteme hakkım var mı ?

  • Anıl Burak Karadede

   Fatura kesim tarihini takip eden ilk 6 ay içerisinde, eğer cihazın sizden kaynaklı olmayan bir soruna sahip olduğu tespit edilirse, bu cihaz satın alınırken ayıplıymış gibi kabul edilir ve size seçimlik haklar doğar. Bu bağlamda servisin size sunacağı ücretsiz onarım opsiyonunu reddedip, seçimlik haklarınızdan ayıplı ürünün birebir misliyle değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Dolayısıyla bu iPhone değişim işleminin “sıfır kapalı kutu” şeklinde yapılmasını talep edebilirsiniz.

   İlgili kanun maddeleri şu şekildedir:

   Ayıplı mal

   MADDE 8 – (1) Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.

   (2) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.

   (3) Sözleşmeye konu olan malın, sözleşmede kararlaştırılan süre içinde teslim edilmemesi veya montajının satıcı tarafından veya onun sorumluluğu altında gerçekleştirildiği durumlarda gereği gibi monte edilmemesi sözleşmeye aykırı ifa olarak değerlendirilir. Malın montajının tüketici tarafından yapılmasının öngörüldüğü hâllerde, montaj talimatındaki yanlışlık veya eksiklik nedeniyle montaj hatalı yapılmışsa, sözleşmeye aykırı ifa söz konusu olur.

   Ayıplı maldan sorumluluk

   MADDE 9 – (1) Satıcı, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etmekle yükümlüdür.

   (2) Satıcı, kendisinden kaynaklanmayan reklam yoluyla yapılan açıklamalardan haberdar olmadığını ve haberdar olmasının da kendisinden beklenemeyeceğini veya yapılan açıklamanın içeriğinin satış sözleşmesinin akdi anında düzeltilmiş olduğunu veya satış sözleşmesi kurulma kararının bu açıklama ile nedensellik bağı içinde olmadığını ispatladığı takdirde açıklamanın içeriği ile bağlı olmaz.

   İspat yükü

   MADDE 10 – (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

   (2) Tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.

   (3) Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur. Teknik düzenlemesine uygun olmayan ürünler ise hiçbir şekilde piyasaya arz edilemez. Bu ürünlere, Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanır.

   Tüketicinin seçimlik hakları

   MADDE 11 – (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

   a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

   b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

   c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

   ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

   seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

   (2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.

   (3) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.

   (4) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarından birinin seçilmesi durumunda bu talebin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya yöneltilmesinden itibaren azami otuz iş günü, konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise altmış iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur. Ancak, bu Kanunun 58 inci maddesi uyarınca çıkarılan yönetmelik eki listede yer alan mallara ilişkin, tüketicinin ücretsiz onarım talebi, yönetmelikte belirlenen azami tamir süresi içinde yerine getirilir. Aksi hâlde tüketici diğer seçimlik haklarını kullanmakta serbesttir.

   (5) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, ödemiş olduğu bedelin tümü veya bedelden yapılan indirim tutarı derhâl tüketiciye iade edilir.

   (6) Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.

   Bu düzenlemeye göre; malın tesliminden itibaren 6 ay sonra malın ayıplı olduğunun ispatı yükü tüketiciye geçmektedir.

 10. blank
  Göknur 3 ay önce

  Merhabalar ,bir hafta önce telefonumu servise gönderdim arka kamerasında sıkıntı var diye. (Cihaz:İphone 8 Plus). Teknik Servis ekran ve arka kamera da sıkıntı tespit edip telefonu onarım merkezine göndermişler.Bu süreçte izlemem gereken yol nasıl olmalı servis veya apple onarım merkezini aramam gerekir mi cihazım da değişim sağlanabilir mi yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Anıl Burak Karadede

   Cihazlar ayrıntılı inceleme ya da değişim yapılması gerektiği durumlarda yetkili servisler tarafından Apple Onarım Merkezi’ne yönlendirilir. Bu noktada değişim ya da onarım kararı, Apple Onarım Merkezi’ndeki teknisyenlerin yapacağı inceleme ve testler sonucunda belli olmaktadır. Ayrıca müşteriler Apple Onarım Merkezi ile doğrudan iletişime geçemez. Bu süreçte beklemenizi tavsiye ederim. Cihazınızdaki problem ya da problemler kesin olarak onarım/değişim yoluyla giderildikten sonra tekrardan sizin teslim etmiş olduğunuz yetkili Apple servis sağlayıcısına gönderilecektir.

   • blank

    Merhaba,
    Bir ay önce Apple Store dışında bir satıcıdan 2 yıl Apple Türkiye garantili iPhone 7 satın aldım. Ürünün ekranı arızalı geldi. Renk bozulmaları mevcut ekranda. Ürün ayıplı. Satıcı ürünü geri almıyor. Garanti kapsamında Apple teknik servisi ile görüşün diyor. Bu urunu farklı bir satıcıdan almış olmama rağmen Apple’dan değiştirmem mümkün müdür? Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim ?
    Teşekkür ederim.

 11. blank

  Anıl Burak Bey Selamlar Merhabalar.

  13 Mart tarihinde İphone 7 128 gb telefonumu bazı sorunlarından dolayı apple zorlu center’a garantiye verdim. Teknisyen arkadaş ürünün onarım merkezine gönderileceğini söyleyerek cihazımı teslim ettim. 16 Mart tarihinde ürününüz yenisi ile değiştirilecek maili aldım ve beraberinde apple storelerin Covid-19 salgını nedeniyle kapanacağını öğrendim. Ardından beklemeye başladım. Aradan geçen 1 ay sonunda apple destek merkezini aradım ve durumu izzah ettim. Telefona ihiyacım oldugunu ve ikame cihaz istediğimi belirttim.
  Kıdemli müşteri danışmanı tarafıma 2 haftalık görüşmeler sonucu ikame cihaz gönderileceğini söyleyerek kimlik ve adres bilgilerimi aldı. 1 hafta sonra UPS kargo ile İphone XR 64 gb sıfır kutusunda cihaz geldi. Cihazın gelmesinden 2 gün sonradan beraberinde fatura geldi adıma kesilmiş fatura, sizlerin siteye atmış olduğunuz faturanın aynısı, sonunda da aynı ibare var (bu fatura geri alınan ürünün değişimi için düzenlendiğinden fatura bedeli müşteriden tahsil edilmeyecektir).

  Sorum şu; Cihaz bana ikame olarak gönderildiğini biliyorum müşteri danımşanımda öyle söyledi ama cihaz bu anlattığım şekilde geldi. Cihazın bana daimi olarak iphone 7 yerine verildiğini söyleyebilir miyiz ? veya 6500 tl’lik kesilen faturayı benden daha sonra tahsil edebilirler mi ?

  Teşekkürler,
  Burak Ünal

 12. blank

  Merhabalar, iphone 7Plus cihazımı garantiye garanti süresi bitmeden 1 hafta önce gönderdim, kendi kendine açılıp kapanma ve ekranda dokunmatiği algılamama, hatta güç tuşu çalışmaması gibi problemler vardı, apple onarım merkezine gitti ve sadece ekran değişikliği yapıldı. yeni cihaz talebinde bulunsam cihazım bana gelmeden. sizce kabul ederler mi ?
  çünkü bunu telefon elime ulaşınca yaparsam garanti süresi bitmiş olacak.

  • Anıl Burak Karadede

   iPhone cihaz değişimi yalnızca kullanıcıların talebine istinaden yapılan bir işlem değildir. İçerikte de anlattığım üzere gerekli koşullar sağlandığında iPhone’lar garanti kapsamında değiştirilir. Sizin durumunuzda ise nasıl bir aksiyon alınır bilemiyorum. Konuya ilişkin en doğru ve açıklayıcı bilgiyi, Apple destek hattını (0216 282 15 11) arayarak alabilirsiniz.

 13. blank
  Mert Salih 1 ay önce

  Burak bey merhabalar,
  8 Plus telefonuma 1 sene önce ücretsiz ekran değişimi yapıldı, şu zamanlarda ekranda yaşanan farklı bir problemle alakalı olarak tekrar garantisi devam ederken apple onarım merkezine gitti ve tekrar ücretsiz ekran değişimi yapıldığı söylendi, cihaz şu an yoldaymış sanıyorum yarın teslim almamı bildirecek olan mesaj gelecek. Şu an öğreniyorum ki 2 kere yaşanan arıza durumunda değişiklik talep edebiliyorum. Benim açımdan şu an halen değişim isteme hakkım mevcut mudur ?

 14. blank

  Merhaba, iPhone SE 2016 kullanmaktayım. Garantim bitti. Telefonumda şebeke sorunu var ne hücresel veriyi düzgün çekiyor ne de Wi-Fi. Yani çekim gücü yavaşladı. Telefon ısınınca ekrana bastırdığımda ses geliyor. Şarjım zaten hızlı bitmeye başladı ve arada kendiliğinden kapanıp açılıyor. Bazen uygulamarda donukluk yapıyor uygulamayı kapatıp açmayınca düzelmiyor. Bu söylediklerim kapsamında değişim işlemi yaparlar mı sizce? Garanti olmadığı halde?

  • Anıl Burak Karadede

   Telefonunuzun garantisi bittiyse değişim işlemi yapılmaz. Gerekli testler yapılır ve onarım mümkünse hangi parçaların değiştirileceğine karar verilir ve ücreti müşteriden tahsil edilir. Ancak şöyle de bir durum var: Kullanıcı isterse ücreti mukabilinde değişim isteyebilir. iPhone SE için Apple tarafından tavsiye edilen diğer hasar (garanti kapsamı dışında) ücreti yani değişim ücreti 1299 TL’dir.

 15. blank

  İphone 7 kullanıcısıyım. 2 gün önce sabah şarjdan telefonumu çıkardığımda SİM YOK yazısı ile karşılaştım. Bunu hatayı bazen görüyordum fakat uçak moduna alınca düzeliyordu. Bu sefer düzelmedi. Ve yaklaşık 2 haftadır telefonum sürekli donmaya başladı ki oyun vs oynayan veya telefonu kasacak şekilde kullanan biri değilim. 1 yıl garantim var. Dün servise gönderdim. İşlem görmüş cihaz da istemiyorum. Nasıl değişim talep edebilirim ? Şimdiden teşekkürler.

  • Anıl Burak Karadede

   Değişim işlemi kullanıcının isteği doğrultusunda yapılmaz. “ iPhone Cihaz Değişimi Ne Zaman Yapılır? iPhone Değişim Nedenleri” başlıklı kısımda, hangi durumlarda iPhone cihaz değişimi yapıldığına ulaşabilirsiniz.

 16. blank

  Merhaba,
  İpone X cihazımın garantisi bitmesine yaklaşık 20 gün kala ısınma(2 defa sıcaklık uyarı verip kapandı.),kasma ve ekranın sol üst kısmında dokunmatikte olan arıza sebebi ile Ankara’da yetkili servise Apple Müşteri hizmetleri tarafından yönlendirildim. Garanti Kapsamında Cihazımın ekranın değiştiği ve ısınma problemi sebebinin giderildiği tarafıma iletildi. Yaklaşık 4-5 gün sonra problemin devam ettiğini bildirdim ve aynı servise bıraktım. Servis bu incelmesinde ast2 testi sonucunda belirttiğim problemi tespit edemediklerini, bataryamın normal çalıştığını 754 şarj döngü sayısı olduğu tespit etmişlerdi. ve tarafımın kabul görmesi durumunda bataryamın değiştirelebileceğini ilettiler. Müşteri Hizmetlerini işlemin neden böyle olduğu sorunumu bulamadıklarını ve bataryanın neden değiştirileceğini sorguladım. Kıdemli birim olayı devraldı ve Ankara’da başka bir servise yönlendirdi. ilk bıraktığım servisten alıp diğer servise götürme sürem 15-20 dk sürdü. Aynı günün akşamında yeni götürmüş olduğum servis cihazın alt toz filitrelerinde fiziksel hasar ( delinme ) tespit ettiğini bu durumun garanti kapsamında değerlendirilmeyeceğini, istenirse Apple tarafından ücretli yeni cihaz değişimi yapılabileceğini ilettiler. ( 5349 TL ) Beynimden vurulmuş bir şekilde kıdemli departmanla görüşmelerim sonucunda irlanda’daki teknisyenlerden onay alınacağını söyleyerek 2 gündür bekletiyorlar. Pazartesi günü durum ile ilgili olarak dönüş yapacaklarını ilettiler.
  Sizce süreç nasıl ilerler? Benim izleyeceğim bir yol var mıdır?
  Teşekkürler,
  Selamlar.

  • Anıl Burak Karadede

   Kutulu iPhone değişimi için İrlanda’dan onay alınacak ve danışmanınız da gelecek onayı bekliyor. Zaten konu oraya gittiğinde %90 oranında olumlu geri dönüş yapılıyor. Sizde olduğu gibi ben de aynı süreci yaşadım. Bundan sonraki aşamalar da içerikte yazanlar gibi olacak ve ortalama 20 iş günü sürecektir. Şu an için normal prosedür işliyor, sorun yok gibi.

   • blank

    Çok Teşekkür ederim. Valla rahatladım şimdi biraz. kolay gelsin çook teşekkür ederim tekrardan.

   • blank

    iPhone cihazımla ilgili olarak kıdemli birimden arkadaşlarla görüşmem sonucunda, bunun tamamen kullanıcı hatası olduğunu ve onarım/değişim işlemi yapılmayacağını tarafıma ilettiler. Dün itibari ile Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulundum. Süreç başladı bakalım ne olacak?

 17. Anıl Burak Karadede

  Sosyal medyadan iletilen soruları yanıtlayamıyorum. Lütfen tüm sorularınızı yorum olarak yazınız. Hepsini yanıtlıyorum.