1. Ana Sayfa
 2. Kişisel
 3. Teknoloji Editörü Nasıl Olunur? Teknoloji Yazarı Olma Fırsatı!

Teknoloji Editörü Nasıl Olunur? Teknoloji Yazarı Olma Fırsatı!

"Nasıl teknoloji editörü olunur?" sorusu başta olmak üzere, teknoloji editörlüğü ile ilgili merak edilenler teknoloji editörü olma rehberinde!

Teknoloji editörlüğü hakkında her şey
5

Teknoloji editörü mü olmak istiyorsunuz? Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman bu içerik tam da size göre! Teknoloji editörü olma rehberiyle birlikte merak edilen sorular yanıt buluyor, teknoloji editörü olmak için çıkmanız gereken ilk kariyer basamağını(teknoloji yazarlığı) birlikte çıkıyoruz.

blank
Önerilen Yazı
Bilim Kurgu Filmleri Gerçek Oldu: İlk Kez Bir İnsan Yaşamı Askıya Alındı!

Teknoloji editörlüğü ile ilgili soruları yanıtlamadan önce bu tabirin nasıl ortaya çıktığına göz atacak olursak;

Teknolojik gelişmelere paralel olarak İnternet’in de beraberinde getirmiş olduğu alternatif iletişim kanalları, “Yeni medya” türünü ortaya çıkardı. Bilgisayarların işlem gücü olmadan oluşturulması ve kullanılması mümkün olmayan ortamlarda(web siteleri, sosyal medya vb.), kaynak ve alıcı arasında etkileşim sağlanarak ifa edilen “Yeni medya” anlayışıyla birlikte; yepyeni meslekler türedi.

Teknoloji editörlüğü de Yeni medya türünün ortaya çıkmasıyla birlikte kendine yer edindi. Peki teknoloji editörü nedir? Teknoloji editörü ne iş yapar?

Teknoloji editörü nedir?

Aslında Bir İçerik Üreticisi

Bir içerik üreticisini; “insanların okuyabileceği, izleyebileceği ya da dinleyebileceği ürünler üreten kaynak” olarak tanımlayabiliriz. İçerik üreticisinin hedef kitlesini “teknolojiyle ilgilenenler” şeklinde daraltırsak da teknoloji editörlerinin aslında herkes gibi bir içerik üreticisi olduğunu söyleyebiliriz. Herkes diyorum, çünkü aslında yazdığımız, çizdiğimiz hemen her şeyle hepimiz birer içerik üreticisiyiz.

O zaman “Teknoloji editörü nedir?” sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz: Teknoloji editörü; teknoloji ve diğer teknoloji disiplinleri içerisinde yer alan ürün ve hizmetler hakkında görüntülü, yazılı ya da sesli olacak şekilde çeşitli içerikler hazırlayan içerik üreticisidir.

Teknoloji Editörlüğü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde teknoloji editörlüğü, özellikle yazılı veya görüntülü olarak ifa ediliyor. Yazılı mecra, editörlük kariyerinin ilk basamaklarını oluştursa da YouTube gibi görüntülü mecraya giden yolun da teknoloji yazarlığından geçtiğini söylesek yanlış olmaz. Bu noktada teknoloji editörlüğü ve teknoloji yazarlığı ile ilgili sıkça sorulan soruları, şimdiye kadar edindiğim deneyimler neticesinde cevaplıyorum.

 1. Nasıl teknoloji editörü olunur?

  Siz de benim gibi kendinize, “Teknolojiyi bu kadar seviyor ve yakından takip ediyorsam, üstüne bir de yeteri kadar bilgim varsa neden bu konuya ilişkin profesyonel bir iş yapmıyorum?” diye soruyor olabilirsiniz. Haliyle bu soruya, teknolojiye ilgi duyduğunuzu ve bu bağlamda teknoloji editörü olmak istediğinizi varsayarak yanıtlayalım.

  Öncelikle bu mesleği hobi amacıyla ek iş olarak mı icra etmeyi düşündüğünüze, yoksa hayatınızı idame ettirebilecek bir olarak mı istediğinize karar vermelisiniz. Bu noktada çeşitli imkanlar bulunsa da editörlük kariyerine uzanan yolculuğun değişmediğini söylemek mümkün.

  Teknoloji editörü olabilmek için teknoloji camiasında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor. Bunun için DonanımHaber gibi teknoloji haber siteleri bulunsa da teknolojiyi yalnızca yerel kaynaklardan takip ederseniz, bazı detayları gözden kaçırabilir ve zaten hızına yetişilmeyen teknolojiyi takip etme konusunda geride kalabilirsiniz. Zira bu haberlerin büyük bir çoğunluğu yurt dışı kaynaklı olup, ilk olarak yabancı kaynaklarda ortaya çıkıyor.

  Bir teknoloji editörünün bu haberleri Türkçe'ye çevirip anlaması, anladıklarından da kendi yorumuyla içerik oluşturması belirli bir zaman alacağından bu içeriği tüketecek kişi, yaşanan gelişmelerden daha geç haberdar olacak. Dolayısıyla en azından okuduğunuzu anlayabilecek seviyede İngilizce dil yetkinliğinizin olması gerekiyor ki habere ana kaynağından ulaşıp, hızlıca içerik üretebilin.

  Bu haberler gökten zembille inmediğine göre teknoloji editörü olabilmek için yaratıcı, araştırmacı ve meraklı birisi olmanız gerekiyor. Zira çeşitli kaynaklardan içerik üretmeye değer konular seçerek yazılı, görsel veya işitsel içerikler üretmelisiniz.

  Yapmış olduğunuz araştırmalar sonucu edindiğiniz bilgileri, kendi deneyimleriniz ve yorumunuzla birlikte bir içeriğe dönüştüreceksiniz. Dolayısıyla alıcıya göndermek istediğiniz mesajı, konuyu neredeyse hiç bilmeyen bir kişinin dahi anlayabileceği şekilde açık, anlaşılabilir ve etkili bir dil ile aktarmalısınız.

  Bu noktada yazılı bir içerik üretiyorsanız yazım ve imla kurallarına hakim olmalı, Türkçe'nin dil kurallarını iyi bir şekilde bilmelisiniz.

  Teknoloji editörü olabilmek için başlangıçta bu temel kıstaslara sahip olmak yeterli olacaktır. Ancak şunu unutmayın ki ilk günkü heyecanınızı asla kaybetmemeniz gerekiyor. Hani derler ya “hep öğrenci kalın” diye. Siz de kendinizi her daim geliştirmekten alıkoymayın.

  Teknoloji sürekli gelişirken, içerik trendleri de bu gelişmelerle birlikte sürekli olarak değişiyor. Bu gelişimleri takip edip, değişime ayak uydurabilmelisiniz.

  Teknoloji editörü olmak

 2. Teknoloji editörü olmak için ne yapmak gerekiyor?

  Başlangıç için kendinize bir teknoloji blogu ya da YouTube kanalı açabilirsiniz. Kendi teknoloji blogunuz veya YouTube kanalınızdan çeşitli içerikler paylaşarak, hem kendinizi geliştirip kanıtlayabilir hem de haber sitelerinde teknoloji editörlüğü yapmak için kendi YouTube kanalınızı ve teknoloji blogunuzu referans gösterebilirsiniz.

  Web sitesi forumları da başlangıç için biçilmiş kaftan olabilir. DonanımHaber Forum gibi platformlarda çeşitli konu başlıkları açıp, içerikler paylaşmanız ya da konulardaki soruları yanıtlamanız durumunda belirli bir kitle edinerek, tanınırlığınız artacaktır.

  Bir sonraki aşamada ise teknoloji haber sitelerinde freelance olarak teknoloji yazarlığı yapabilirsiniz. Bu siteler dış yazar eksiği olduğu zaman, ana sayfalarından “teknoloji editörü iş ilanları” şeklinde farklı kategoriler için duyuruda bulunuyor. Bazı büyük çaplı sitelerin dış yazar ihtiyacı ise sürekli olabiliyor. Dolayısıyla bu tarz sitelerin iletişim sayfalarından dış yazar olma isteğinde bulunmayı ihmal etmeyin. Dış yazar alımıyla ilgili herhangi bir duyuru yapılmamış olsa bile.

 3. Teknoloji editörü olmak için aranan nitelikler neler?

  Teknoloji editörü olmak için sahip olunması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz: Teknolojiyi yakından takip etmek ve belirli bir oranda bilgi birikimine sahip olmak, okuduğunu anlayacak düzeyde İngilizce yeterliliğine sahip olmak, araştırmacı ve meraklı bir kişiliğe sahip olmak, yaratıcı ve üretken olmak, açık, akıcı ve etkili bir anlatım yeteneğine sahip olmak, Türkçe'nin dil kurallarına ve yapısına hakim olmak.

  Ek olarak temel düzeyde fotoğraf ve video düzenleme programlarını kullanabiliyor olmak, kurgu yapabilmek, yazılı içerikleri SEO uyumlu olacak şekilde üretebilmek de tercihen sahip olunması gereken nitelikler arasında sıralanabilir.

  Teknoloji editörlerinin iş tanımını göze alarak sıraladığım kriterler, aynı zamanda teknoloji editörü iş ilanlarında yer alan “aranan nitelikler” kısmını oluşturuyor.

 4. Teknoloji editörü olmak için ne okumak gerekiyor?

  Teknoloji editörü olmak için belirli bir bölümde eğitim görme zorunluluğu bulunmuyor. Kaldı ki bunun için özel bir lisans programı da bulunmuyor. Ancak ille de bununla ilgili bir eğitim almak istiyorsanız; üniversitelerin “basın yayın ve gazetecilik” veya “yeni medya” lisans programlarını tercih edebilirsiniz.

 5. Teknoloji editörü ne kadar maaş alır?

  Bu sorunun ucu oldukça açık, zira bir teknoloji editörünün almış olduğu ücret, pozisyonuna ve çalışmış olduğu mecraya göre değişiklik göstermektedir. Ancak 2020 yılının ilk yarısı itibariyle genel olarak sektördeki ücretlendirme şu şekilde:

  Serbest zamanlı dış yazarlar her bir haber için ortalama 10 TL, yarı zamanlı dış yazarlar aylık ortalama 1500 TL, tam zamanlı dış yazarlar aylık ortalama 3000 TL ve ofis ortamında tam zamanlı çalışan yazarlar ise aylık ortalama 3500 TL ücret almakta.

  Ofis ortamında çalışan, görüntülü ve yazılı içerik üreten teknoloji editörleri ise ortalama 5000 TL maaş almaktadır.

  Bu ücretler ortalama miktarlar olup pozisyona, çalışılan mecraya, kıdem ve deneyime göre değişiklik gösterebilir.

Teknoloji yazarı olmak

Teknoloji Editörü Olmak için Birlikte Çalışmaya Ne Dersiniz?

Teknoloji editörü olmak için çıkmanız gereken kariyer basamaklarına ilk adımı birlikte atabiliriz. Bunun için teknoloji blogumda serbest zamanlı yazarlık yapmaya ne dersiniz?

Yetiştirilmek üzere serbest zamanlı teknoloji yazarı olmak isteyenlerin aşağıdaki kriterleri karşılamaları gerekmektedir.

 • Teknolojiyi seviyor ve yakından takip ediyor olmak,
 • Okuduğunuzu anlayabilecek düzeyde İngilizce bilmek,
 • Türkçe’nin dil kurallarına ve yapısına hakim olmak.

Siz de bu niteliklere sahip ve teknoloji editörlüğüne soyunmaya karar verdiyseniz, iletisim@anilburakkaradede.com.tr mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Tamamen gönüllülük esasına dayalı ekip arkadaşlığımız sonucu; bir haberin hazırlanmasıyla ilgili tüm süreçlerin nasıl ilerlediğini, özgün ve çeviri içerikler üretebilmeyi, SEO uyumlu içerik hazırlamayı, temel düzeyde WordPress panelinin kullanımını, dijital pazarlama ve sektöre ilişkin bilmeniz gereken diğer detayları uygulamalı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ayrıca zaman içerisinde ciddi ilerlemeler kaydeden yazarlara referans olup, düzenli bir gelir elde edebilecekleri büyük çaplı teknoloji sitelerinde görev almaları için elimden gelen desteği sağlayacağımı da taahhüt ederim.

İçeriğe katkılarından ötürü DonanımHaber haber müdürü Ahmet Gözütok’a ve DonanımHaber teknoloji editörlerinden Ekrem71, Onur Seven ve Uğur Seven’e teşekkürü bir borç bilirim.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. Anıl Burak Karadede

  Ben de şu anda DonanımHaber’de teknoloji editörlüğü yapmaktayım. Aklınıza takılan her türlü soruyu ya da içerikte eksik gördüğünüz yerleri, yorum yaparak bana iletebilirsiniz 🙂

  • blank
   Yavuzhan 1 ay önce

   Şuan üniversiteye hazırlanıyorum ve hedefim mühendislik. Çoğu kriteri karşıladığımı söyleyebilirim. Bu noktadan sonra ne gibi adımlar atmam gerek ? Kendimi bu camia içine sokabilirim ?

 2. blank

  Ellerinize sağlık, Teknoloji Editörü olma yolunda çok aydınlatıcı bir içerik olmuş. Sizin gibi kaliteli içerikler üreten bir teknoloji editörü umarım bu yolda ilerlemek isteyen diğer arkadaşlarımıza ışık olarak bu tip içeriklerin artmasına, kaliteli içerik sevenlerin yararlanmasına vesile olur.

 3. blank
  Selçuk 5 ay önce

  Çok faydalı bir içerik hazırlamışsın. Ellerine sağlık. Başarılarının devamını dilerim.

 4. blank

  Bu sayısal mı, eşit ağırlık mı, sözel mi? Lütfen cevap verin.

  • Anıl Burak Karadede

   İçerikte de bahsettiğim üzere teknoloji editörü olmak için belirli bir lisans programından mezun olmanız gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Keza doğrudan teknoloji editörlüğüyle ilgili bir bölüm bulunmamakla birlikte, sektörde tanınmış birçok editör de buna ilişkin bir program bitirmemiştir.

   Bu iş koluyla en çok ilişkili iki bölümü olan “basın yayın ve gazetecilik” ve “yeni medya” programları ise sözel puan türüne göre öğrenci almaktadır. Teknoloji editörü olmak istiyorsanız size verebileceğim en naçizane tavsiye, işe yazarlık ile başlamak olacaktır.