1. Ana Sayfa
 2. Bilim ve Teknoloji
 3. Yerli Otomobil Tanıtıldı! İşte Yerli Otomobilin Özellikleri ve Fiyatı

Yerli Otomobil Tanıtıldı! İşte Yerli Otomobilin Özellikleri ve Fiyatı

Türkiye'nin 60 yıllık rüyası gerçek oldu ve yerli otomobil tanıtıldı. Peki yerli otomobil fiyatı ne kadar? İşte özellikleri ve fiyatı!

Yerli otomobil tanıtıldı
3

Türkiye’nin 60 yıllık rüyası gerçek oldu ve uzun süredir beklenen yerli otomobil 2019‘un bitimine sayılı günler kala tanıtıldı. Peki yerli otomobil fiyatı ne kadar? Yerli otomobil hangi özelliklere sahip? İşte yerli otomobil tasarımı, logosu, fiyatı ve özellikleri!

Yerli otomobil, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından Gebze Bilişim Vadisi’nde düzenlenen görkemli bir etkinlikte tanıtıldı. Etkinlik kapsamında C-SUV ve C-Sedan segmentindeki modellerin ön gösterimi yapılsa da yerli otomobilin 2030 sonuna kadar 5 farklı modeli olacak.

Yerli Otomobil Modelleri

Yerli otomobilin 2030 yılına kadar 5 farklı modeli üretilecek. Bu modeller

 1. C-SUV
 2. C-Sedan
 3. C-Hatchback
 4. B-SUV
 5. C-MPV

Yerli Otomobil Özellikleri

Etkinlik kapsamında duyurulan yerli otomobilin özelliklerine bakacak olursak; tasarım noktasında Ferrari, Lamborghini ve Maserati gibi birçok markanın otomobil tasarımlarını hazırlayan İtalyan tasarım stüdyosu Pininfarina ve Volkswagen, Mercedes-Benz gibi dünya devi otomobil şirketlerinin eski baş tasarımcısı Murat Günak’ın imzası bulunuyor.

Yerli otomobil (C-SUV) görüntüleri

Yerli Otomobil Tasarımı

Tasarım noktasında Anadolu kültüründen simgeler de otomobilde kendini gösteriyor. Öyle ki aracın ön ızgarası, jantları ve cam tuşlarında lale figürleri bulunuyor.

Oldukça fütüristik bir tasarımla gelen otomobil; ince LED farlar, yan aynalar yerine kameralara ev sahipliği yapması ve içe gömülü kapı kolları gibi günümüzdeki diğer konsept otomobillerle benzer detayları bünyesinde barındırıyor. Elbette bu bir ön gösterim olduğu için nihai versiyonda birtakım tasarımsal değişiklikler de bizleri karşılayabilir.

Yerli otomobilin içi
Yerli otomobilin iç görünümü

Oldukça teknolojik bir iç mekana sahip otomobil, yeni nesil araçlarda olduğu gibi neredeyse boydan boya ekranla donatılmış. İlk ekran, multimedya tuşlarına sahip üç kollu direksiyonun hemen arkasında oldukça geniş bir dijital gösterge olarak kendine yer bulmuş.

Dijital gösterge ekranına, ön yolcu kapısına kadar ulaşan ve yine aynı boyutlarda iki ekran daha eşlik ediyor. Ayrıca havalandırma ızgaralarının hemen altında da sıcaklık gibi araçla ilgili ayarların yapılmasını sağlayan dokunmatik bir bilgi-eğlence ekranı yer alıyor. Ayrıca otomobilin sürat ve devir gibi bilgileri de “Holografik asistan” adı verilen artırılmış gerçeklik teknolojisi ile ön cama yansıtılıyor.

İlk kez yerli otomobilde kullanılacak olan holografik asistan teknolojisi, geleneksel hayalet gösterge panellerinin çok ötesinde bir kullanıcı deneyimi yaşatmak amacı ile ileri göz takip algoritmaları ve holografik üç boyutlu görüntüleme teknolojilerinden faydalanacak. Bu sayede, sürücü gözünü yoldan ayırmadan aracın gösterge ekranındaki bilgileri görmekle kalmayacak, aynı zamanda yol ve çevre hakkında ihtiyacı olabilecek diğer tüm bilgilere ulaşabilecek. Bu özellik yetişirse ilk versiyonda, yetişmezse 1 sene sonraki modelde kendine yer bulacak.

blank
Önerilen Yazı
ETS 2’ye Türkiye Haritası Getiren Road to the Black Sea DLC’si Çıktı: İşte Fiyatı ve İndirme Linki!

Adeta dijital bir otomobil olan yerli araç, geleneksel yan aynaların yanı sıra sürücünün arka tarafı görmesini sağlayacak kameralarla donatılmış. Kameralardan elde edilen görüntüler işlenerek, sürücü ve ön yolcu kapısının hemen yanındaki ekranlara yansıtılıyor. Bu sayede kör nokta veya olumsuz hava koşullarında sürücünün görüş kalitesinin olumsuz yönde etkilenmesi gibi durumların önüne geçiliyor.

Yerli otomobil (C-SUV) görüntüleri

Yerli Otomobil Motoru Kaç Beygir Olacak?

İki farklı motor seçeneğiyle gelen otomobilin dört çekişli motora sahip olan modeli, 400 beygir gücünde ve 0’dan 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşabiliyor. Yalnızca arkadan itişli motora sahip model ise 200 beygir gücünde ve 0’dan 100 km/s hıza 7.6 saniyede ulaşabiliyor.

Yeni nesil araçlarda olduğu gibi anahtarsız giriş özelliğine sahip otomobil, 180 km/s azami hıza ulaşabiliyor. Tamamen elektrikle çalışan Türkiye‘nin otomobili, bu sayede sıfır emisyonla da oldukça çevre dostu ve sessiz bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

Hızlı şarj sayesinde 30 dakikada %80 şarj olan otomobil, 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip. Ayrıca Lityum-iyon piller, aktif termal yönetim sistemlerinin sağlayacağı teknik avantajlar sayesinde 8 yıl boyunca garanti kapsamında olacak.

Elektronik güç ünitesi tamamen yerli yazılımlar ile yönetilen C-SUV segment otomobil, sınıfının en uzun aks mesafesi(2890 mm) ve en geniş iç hacmine sahip. Araç düşük maliyetli üretimiyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Tesla marka otomobillerde olduğu gibi İnternet üzerinden yazılım güncellemesi alacak yerli araç, IoT özelliklerini de bünyesinde barındırıyor. Özellikle 5G teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte yerli otomobilin akıllı şehir altyapısıyla entegre olması bekleniyor.

Yerli Otomobilin Güvenlik Özellikleri

Otomobil, güvenlik özellikleriyle de diğer araçlardan eksik kalmıyor. Öyle ki “Seviye 2+” otonom sürüş kabiliyetine sahip olacak otomobil, yazılım güncellemesi ile “Seviye 3 ve ötesi” otonom sürüş özelliğine kavuşacak. Bu noktada yazılım güncellemelerinin önemi büyük, zira İnternet üzerinden yapılabilecek güncellemeler ile otomobil sürekli olarak en güncel teknolojilerle beslenecek.

Pil grubunun otomobilin platformuna entegre yerleşimi sayesinde şasinin burulma direncinde %30 artış ve yüksek çarpışma dayanımı sağlayacak olan otomobil; standart olarak sunacağı 7 adet hava yastığını içeren pasif, hava kanallı ön ve arka fren diskleri ile birlikte kapsamlı aktif güvenlik sistemleri desteğiyle de her türlü yol koşulunda güvenli bir sürüş sağlayacak.

Yerli otomobil (C-SEDAN) görüntüleri

Tüm bu güvenlik öğeleri ve ileri sürücü destek sistemleri sayesinde, otomobil yollara çıkacağı 2022 yılında EuroNCAP 5 Yıldız güvenlik kriterlerine tam uyumlu olacak.

Yerli Otomobilin Öne Çıkan Özellikleri

 • 5 farklı model: C-SUV, C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV, C-MPV
 • Dört çeker ve iki çeker olmak üzere iki versiyon: 200 beygir (arkadan çekişli modelde), 400 beygir (4 tekerlekten çekişli modelde)
 • Tamamen elektrikli: Sıfır emisyon ve daha sessiz
 • 0-100 km/s hızlanma süresi: 4.8 saniye (dört çeker modelde), 7.6 saniye (arkadan çekişli modelde)
 • Azami hız: 180 km/s
 • Menzil seçenekleri: 300+ ve 500+ km
 • Pil özellikleri: Lityum-iyon pil teknolojisi, hızlı şarj ile birlikte 30 dakikada %80 dolum, 8 yıl batarya garantisi
 • EuroNCAP 5 Yıldız güvenlik kriterlerine uyumluluk
 • Otonom Seviye 2+ (güncelleme ile birlikte seviye 3 ve ötesine yükseltilebilir)
 • Yazılım güncellemesi desteği
 • IoT özellikleri
 • 7 adet hava yastığı
 • Gelişmiş sürüş sistemleri ve holografik asistan özelliği
 • C-SUV segmenti için en uzun aks mesafesi ve en geniş iç hacim
 • Sıradan yan aynalar yerine kamera sistemi
 • Şasi burulma direncinde %30 artış
 • Ön aksta bağımsız MacPherson ve arka aksta tam bağımsız entegre süspansiyon sistemi
 • C-SUV için 2890 mm aks mesafesi ve 1680 mm yükseklik

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Yerli otomobilin fiyatıyla ilgili henüz resmi bir bilgi paylaşılmadı. Ancak aracın ilk ön siparişi etkinlik sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. İlerleyen zamanlarda yerli otomobil, ön siparişe açılacak. Böylelikle yerli araç için fon desteği sağlanmış olacak.

Yerli Otomobilin Adı Ne Olacak?

Etkinlik kapsamında yerli otomobili adıyla ilgili bir bilgi paylaşılmadı. Yerli otomobilin adının belirleneceği marka lansmanı ise 2020 yılında yapılacak. Yerli otomobil markasının ilgi çekici, kültürel ve global dil olarak uygun, tescil edilebilir ve olumlu tüketici algısı yaratabilme özelliklerine sahip olması bekleniyor.

Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?

Henüz fiyatı açıklanmayan yerli otomobil, 2022 yılında satışa çıkacak. Satışa çıkacak ilk aracın C-SUV segmentindeki bir model olacağı söylenirken, araçların üretimi içinse 2021 yılında Bursa’da fabrika açılacak.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından inşa edilecek fabrikanın sabit yatırım tutarı ise 22 milyar TL. Yılda 175 bin adet otomobil üretilmesi planlanan tesiste 300’ü nitelikli olmak üzere toplamda 4.323 personelin istihdam edilmesi ön görülüyor.

Yeri otomobil özelliklerinin yer aldığı TOGG otomobil sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. blank

  Hocam yerli otomobil elektrikli olacak ya bu yerli otomobilleri şarj etmek için şarj istasyonlarının yaygınlaşması lazım. Umarım 2 yıl içinde bunu gerçekleştirirler yoksa yerli otomobile rağbet az olabilir. Sayfanızı ilgi ile takip ediyorum.
  Saygılar.

 2. blank
  ALBEK ALTAY 7 ay önce

  Türkiye’nin yerli otomobili bana kalırsa geç kalınmış bir proje çünkü ülkenin gelişimi adına bu tip girişimlerle ülkedeki üretim arttırılıp ekonominin güçlü hale getirilmesi gerekiyor. Yerli otomobile gelirsek; günümüzdeki ileri teknoloji gerçekten çok iyi kullanılmış, iç ve dış tasarımı ilgi çekici , ayna ekranlar daha pratik ve güven veriyor, elektrikli olması ayrı bir avantaj sağlıyor kısaca bu projeyi başarılı buldum. Ülkemize ve bizlere hayırlı olsun. Yerli olduğundan dolayı umarım uygun fiyatlarla piyasaya çıkar.